Czy warto stawiać na pompy ciepła?

Instalacje pozwalające na korzystanie z odnawialnych źródeł energii są coraz bardziej popularne. Wynika to również z poszukiwania przez użytkowników, zwłaszcza domów jednorodzinnych niższych kosztów związanych z korzystaniem z energii w dłuższym okresie czasu. Obecnie instalacje wykorzystujące pompy ciepła pozwalają na ogrzewanie coraz większych budynków, co wynika przede wszystkim z możliwość łączenia kilku dużych pomp w jedną instalację. Tak połączone pompy ciepła mogą ogrzewać nawet większe budynku firmowe, przemysłowe.

W warunkach domowych nie ma konieczności budowania instalacji z pompami ciepła, która mają bardzo dużą moc. W wielu przypadkach wystarczające jest postawienie na instalacje oparte na efektywnych w danych warunkach terenowych pompach ciepła. Do najbardziej efektywnych w polskich warunkach klimatycznych pomp ciepła można zaliczyć te wykorzystujące wodę lub energię z głębi ziemi. Natomiast oparte na wodzie jako źródle energii pompy ciepła są w polskich warunkach najbardziej ekonomiczne z punktu widzenia zbudowania takiej instalacji.

Bardzo ważne przy wybieraniu poszczególnych rodzajów instalacji pozwalających na użytkowanie energii z odnawialnych źródeł jest wybieranie urządzeń renomowanych producentów. Daje to większą pewność, co do efektywności działania takich urządzeń. Jednocześnie producenci tworzący markowe urządzenia, w tym pompy ciepła są w stanie zapewnić dłuższe okresy gwarancji. Ma to znaczenie, gdyż w przypadku uszkodzeń urządzeń w okresie gwarancji wszelkie naprawy realizowane są bez dodatkowych kosztów przez producenta. Istotne jest również postawienie na firmy zajmujące się projektowaniem oraz montowaniem pomp ciepła, które mają wieloletnie doświadczenie na rynku.