Czy warto postawić na kominek?

Gdy podejmuje się decyzję o korzystaniu z kominka warto jest decydować o wyborze takiego urządzenia już na etapie realizowania projektu domu. Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie kominków właśnie w przypadku nowych domów, gdzie można znacznie lepiej oszacować zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym pomieszczeniu jak też całym budynku. Oczywiście kominek nie zawsze musi spełniać rolę źródła ciepła.

Wiele osób decyduje się na użytkowanie kominków jedynie w celach dekoracyjnych. Takie kominki nie posiadają możliwości ogrzewania, czyli nie spalają żadnych materiałów a najczęściej działają elektrycznie. Oczywiście obecnie można również korzystać z kominków, które są piecykami, ale wyglądem imitują kominek. Takie rozwiązanie to z jednej strony bardzo duża wygoda użytkowania, gdyż takie urządzenia można bardzo wygodnie oraz automatycznie programować. Po drugie urządzenia takie bardzo szybko się rozgrzewają, co oczywiście pozwala również na zapewnienie znacznie szybciej ogrzania się danego pomieszczenia. Natomiast kominek w formie piecyka nie jest w stanie zapewnić takich walorów dźwiękowych związanych z palącym się drewnem.
 

Kominek opalany drewnem nie jest jednak tak bardzo wydajny jak kominek opalany z wykorzystaniem pelletu, który jest materiałem drewnianym, ale w postaci trocin. Jednocześnie urządzenia w postaci kominków opartych na działaniu tego materiału opałowego pozwalają na uzyskanie znacznie większej wydajności.
Wydajność urządzenia ma bardzo duże znaczenie w zakresie długoterminowych kosztów użytkowania urządzenia. Ma to wpływ między innymi na to, czy użytkowanie kominka będzie opłacalne czy też w długim okresie czasu koszty pozyskiwania paliwa do kominka będą wymagały bardzo dużych środków finansowych.