Aranżacja wnętrz - zasady

Żadna praca nie hańbi – powinien to wiedzieć zarówno pracownik na budowie, jak i lekarz czy pielęgniarka. Każdy zawód rządzi się jednak swoimi prawami. Nawet jako początkująca sprzedawczyni w sklepie spożywczym musisz nauczyć się szybkiej obsługi kasy, życzliwego podejścia do klienta i zdobyć ogólną wiedzę. Podobnie z takim tematem jak aranżacja wnętrz. Wydaje się, że takie zajęcie – którym zajmują się architekci wnętrz – to coś prostego, co każdy mógłby zrobić. Niezupełnie.

 

Architekci wnętrz przez kilka lat na studiach zgłębiają techniki architektury i rysunku technicznego, poznają też zasady kompozycji i historię sztuki. Wiedzą, że w projektowanym domu najlepiej zachowany i przyozdobiony powinien być salon oraz hol – czyli miejsca, do których najczęściej przychodzą goście. Zaproszeni na popołudniową herbatkę czy świąteczny obiad nie paradują przecież po całym domu, tylko siedzą w salonie i spacerują przez hol. Aranżacja wnętrz dotyczy nie tylko koloru ścian i tego, z jakiej firmy wziąć meble i w jakim stylu. Ważne są na przykład wymiary salonu. Czy lepiej położyć sufit wyżej, zrobić duże okna, wyeksponować ozdobione schody, wstawić kominek, zrobić przez okno widok na ładny ogródek z oczkiem wodnym?

Zasady takiej dziedziny jak aranżacja wnętrz głoszą też, że dobrym miejscem na garderobę lub szafę (przeznaczoną specjalnie dla gości) jest przedsionek. Powinien być on jasny – o ciepłych kolorach ścian. Ciemne i ponure wnętrze zniechęci gości do wkroczenia do dalszej części domu.